Wnętrza i ich wyposażenie możemy generalnie podzielić na dwa bloki: zaprojektowane w określonym stylu lub takie o ponadczasowym wzornictwie. Ten pierwszy blok skierowany jest do określonej grupy odbiorców, np. miłośników stylu rustykalnego, industrialnego, loftowego czy boho. Drugi blok to wzornictwo o stylistyce uniwersalnej, sprawdzające się w różnych typach wnętrz i niezależne od wnętrzarskich czy projektanckich trendów. Jednym z takich rodzajów ponadczasowego designu jest minimalizm. Co go cechuje?

Jest to trend będący pokłosiem modernizmu i postmodernizmu, a pojawił się najpierw w amerykańskim wzornictwie w latach 60. XX wieku. Minimalizm w designie charakteryzuje się odarciem projektu ze zbędnego zdobnictwa, skupieniu się na prostej, geometrycznej formie i wykorzystaniu tylko niezbędnych do funkcjonowania danego produktu elementów. Taka surowość formy do maksimum jednak stara się spożytkować estetykę i funkcjonalność danego produktu, przez co uzyskujemy projekt ponadczasowy, a przy tym przyjazny w użytkowaniu. Skoro nie bogatość ozdób, to co wpływa na niewątpliwą urodę minimalistycznego projektu? Są to przede wszystkim dobór wysokiej klasy materiałów wykonania, wysoki stopień uwagi do szczegółów projektu oraz maksymalne wykorzystanie prostoty projektu. Za ojca minimalizmu w sztuce użytkowej uważa się jednego z dyrektorów Bauhausu, Ludwiga Miesa van der Rohe.

Meble minimalistyczne – czyli jakie?

Producenci mebli chętnie wykorzystują cechy minimalizmu w swoich projektach, zaś badania rynku wskazują dużą grupę odbiorców tego typu wzornictwa. Jakie są meble minimalistyczne? To meble wykorzystujące czystość kompozycji (kwadratowe lub prostokątne formy), prostotę faktury (gładkie fronty) i oszczędne operowanie kolorami (zazwyczaj meble monochromatyczne). Dominują tu wyważone proporcje, harmonia, niesamowita precyzja projektu i jego wysmakowana prostota. Jeśli chodzi o dobór materiałów, to z pewnością w meblach minimalistycznych znajdą zastosowanie materiały naturalne: drewno i kamień, ale również popularne są elementy chromowane i stalowe oraz lakierowany MDF, głównie w postaci frontów.